Jerycho - najstarsze miasto świata, obecnie palestyńskie miasto Ariha. Miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, dlatego najlepiej od razu po przybyciu udać się w jego okolice, aby zobaczyć ruiny najstarszych zabudowań. Źródła wskazują, że pierwsze osady ludzkie powstały tam już 10 tys. lat p.n.e. Ruiny najstarszego z siedlisk Jerycha, pochodzącego z okresu neolitu preceramicznego znajdują się kilka kilometrów od współczesnego miasta na kopcu Tell es- Sultan. Inne znalezione tam siedliska podzielono na 3 okresy: okres rewolucji neolitycznej (kultura natufijska, ok. 9000 r. p.n.e.), neolit preceramiczny A (8350 - 5850 r. p.n.e.) i neolit preceramiczny B (7220 -5850 r. p.n.e.).
Pierwsze prace wykopaliskowe prowadzono tam w 2. poł. XIX w. Na głębokości 20 m, pod stosem kamieni, ziemi i pod ruinami późniejszych miast, odkryto prymitywne mieszkania pochodzące sprzed 10 tys. lat. Znaleziska pochodzące z 8. tysiąclecia p.n.e., t.j. budynki publiczne świadczą o tym, że wspólnota zamieszkująca te tereny osiągnęła status społeczności miejskiej. Z ok. 7000 r. p.n.e. pochodzą domy zbudowane na planie prostokąta, są to pierwsze mieszkania wybudowane według planu geometrycznego. Na terenie miasta znaleziono czaszki, świątynie, oraz przedmioty codziennego użytku. Wiele wzmianek na temat tego miejsca znajdziemy m.in. w Biblii. Nieopodal znajduje się słynna Góra Kuszenia Jezusa, na której wybudowano grecki klasztor prawosławny.
Znajdziemy tu także ruiny Pałacu Hiszama- kalifa Umajjadzkiego z VIII w. Rezydencja została zniszczona przez silne trzęsienie ziemi w 747 r. Obecnie można tu podziwiać pozostałości po pałacu, meczecie, łaźniach. Na uwagę zasługują zdobienia: mozaiki, rzeźby i reliefy.